Ziemia Święta widziana po raz pierwszy

W dniach od 15-22.02.2015 grupa pielgrzymów, głównie z parafii Wilczyn, po raz drugi odbyła pielgrzymkę do Ziemi Świętej. Była to jedna wielka, niezapomniana katecheza, która wpisze się na całe nasze życie.
I dzień
Wyruszyliśmy z Wilczyna wczesną porą o godz. 2.30 w nocy do Warszawy. Grupie pątników towarzyszył ks. Michał Drzewiecki. Na lotnisku w kaplicy uczestniczyliśmy we Mszy Św. Umocnieni modlitwą wyruszyliśmy już z naszym przewodnikiem franciszkaninem o. Tomaszem Kowalskim w kierunku odprawy. Potem ponad 3,5 godzinny lot do Tel Awiwu . Odprawa paszportowa i przejazd do hotelu w Galilei. Tam obiadokolacja i nocleg.


II dzień
Drugiego dnia opuściliśmy hotel. Zdyscyplinowanie grupy było godne pochwały. Pielgrzymowanie rozpoczęliśmy przejazdem na Górę Błogosławieństw i uczestniczyliśmy we Mszy Św., po której uczestnicy pielgrzymki losowali karteczkę z jednym z błogosławieństw z zadaniem szczególnego stosowania w życiu. Następnie byliśmy w pięknym kościele upamiętniającym Jezusowe kazania rozpoczynające się od ośmiu błogosławieństw. Zachwycił nas widok wspaniałej panoramy okolicy
i wyciszone, spokojne jezioro Galilejskie. Kolejnym punktem zwiedzania był spacer po rezerwacie przyrody w Tel-Dan. Szliśmy szlakiem wzdłuż strumieni i gąszczów drzew. Mieliśmy okazję zobaczyć drzewo pistacjowe. W godzinach południowych przejazd do Cezarei Filipowej (Banias). Znajdują się tam źródła Jordanu. Widzieliśmy pozostałości miasta z czasów Chrystusa z pogańskim sanktuarium boga Pana. Dla chrześcijan zgodnie z przekazem ewangelickim, to miejsce zostało zapamiętane przede wszystkim przez fakt obecności Jezusa i zapowiedzi ustanowienia św. Piotra skałą, na której Chrystus Pan zbuduje swój Kościół. Wyjechaliśmy z Cezarei i wjechaliśmy krętymi drogami na wzgórze, gdzie znajduje się twierdza Nimrod. Jest to największa
i najbardziej imponująca forteca na terenie Izraela. Następnie podziwiając piękne Wzgórza Golan, kierowaliśmy się w stronę hotelu, wstępując po drodze do sklepu w celu zakupu kosmetyków z Morza Martwego.


 

III dzień
Trzeciego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Nazaretu, Bazyliki Zwiastowania Pańskiego. Podczas przejazdu modlitwa i podsumowanie poprzedniego dnia przez przewodnika. Przed świątynią znajduje się galeria wykonanych w mozaice obrazów maryjnych z rożnych krajów świata. Pośród nich jest obraz Matki Boskiej Kozielskiej i napisy m.in. „Powróć nas na Ojczyzny łono”. Przeszliśmy do Groty Zwiastowania.
W tym miejscu Archanioł Gabriel zwiastował Maryi narodzenie Jezusa. Jest to także miejsce, gdzie mieszkała wraz z rodzicami Matka Boża. Następnie w górnym kościele odbyła się Msza Św. W pobliżu znajduje się kościół Św. Józefa. Niedaleko Nazaretu leży Seforis, miasto rodzinne rodziców Maryi. Tam właśnie udaliśmy się i podziwialiśmy ruiny starożytnego miasta, a także wspaniałe mozaiki podłogowe. Ciekawym starożytnym miastem, które zwiedziliśmy to Megiddo-apokaliptyczny Armagedon, które pełniło funkcje obronne. Obecnie pozostały tylko ruiny. Później przejazd przez granice izraelsko-jordańską i transfer do Ammanu. Podróży autokarem towarzyszył śpiew pieśni i odmawianie różańca.


 

IV dzień
Czwarty dzień pielgrzymowania to Jordania. Zwiedzanie zaczęliśmy od miasta Jerash zwanego „Pompejami Wschodu”. Przechodziliśmy przez Bramę Południową – Łuk Hadriana, zbudowaną z okazji wjazdu cesarza Hadriana do miasta. Dalej Owalne Forum z 56 jońskimi kolumnami. Na uwagę zasługuje hipodrom, gdzie podczas festiwalu Jerash odbywają się wyścigi rydwanów. Widzieliśmy także Świątynię Artemidy, Świątynię Zeusa, dwa teatry, ruiny kościołów. Później wizyta w Ammanie. Oglądaliśmy pozostałości starożytnej Filadelfii, rzymski amfiteatr, cytadelę, świątynię Herkulesa. Kolejny etap to Góra Nebo, z której Mojżesz miał zobaczyć Ziemię Obiecaną . Jest to także miejsce śmierci Mojżesza. Tam odbyła się Msza Św. z posypaniem głów popiołem. Jest tam sanktuarium Mojżesza, którego symbolem jest wężowy krzyż z brązu – wywyższenie przez Mojżesza węża miedzianego oraz wywyższenie na krzyżu syna człowieczego. Następnie przejazd do Madaby, gdzie podziwialiśmy niezwykłe mozaiki z czasów bizantyjskich, a także mapy Palestyny
i Dolnego Egiptu z VI w n.e. w kościele św. Jerzego. Mieliśmy okazję być
w pracowni mozaik poznając tajniki ich produkcji .


 

V dzień
Piątego dnia po śniadaniu udaliśmy się na zwiedzanie Petry „ różowego miasta Nabatejczyków”. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz. Podziwialiśmy liczne budowle wykute w skałach m.in. świątynie, pałace, amfiteatr, a także Grobowce Królewskie. Wrażenie na nas wywarł „Skarbiec Faraona”. Odważni mieli okazję przejażdżki na wielbłądzie. Przy ścianie królewskiej uczestniczyliśmy w Eucharystii. Następnie przejazd przez granicę
z Izraelem i zmierzanie ku Betlejem. Zatrzymaliśmy się w Jerycho, najstarszym mieście świata, pod Górą Kuszenia i przy Sykomorze Zacheusza.


 

VI dzień
Następnego dnia niespodzianką dla pątników i miejscowych był śnieg, który w tym rejonie jest rzadkością. Nie mogliśmy podróżować autokarem, więc pieszo udaliśmy się do Bazyliki Narodzenia Pańskiego. Msza Św. i przejście do Groty Narodzenia. Wszyscy mieli możliwość ucałowania z szacunkiem miejsca narodzenia Pana Jezusa. Wielu z nas nie mogło opanować wzruszenia, łzy napływały do oczu. Pomodliliśmy się
i zaśpiewaliśmy kolędy. Byliśmy także w Grocie św. Hieronima. Następnie udaliśmy się do Groty Mlecznej, w której ludzie modlą się o dar potomstwa. Później czas na zakup pamiątek. W drodze powrotnej zaszliśmy do sanktuarium bł. Maria Bauoardy zwanej Małą Arabką. Ucałowaliśmy jej relikwie, a także odmówiliśmy Koronkę do Miłosierdzia Bożego. Papież 15 lutego (dzień naszego wyjazdu do Ziemi Św.) podjął decyzję o kanonizacji tej karmelitanki w dn.17 maja. Po dniu pełnym wrażeń wróciliśmy do hotelu na odpoczynek.


 


 

VII dzień
Siódmy dzień to zwiedzanie Starego Miasta w Jerozolimie . Byliśmy
w kościele św. Anny . Tradycja głosi, że wzniesiono go nad miejscem, gdzie znajdował się dom rodziców Maryi, która tu miała przyjść na świat. Słynie on z doskonałej akustyki, przekonaliśmy się o tym śpiewając pieśń „ Po górach, dolinach”. Kolejny punkt to Sadzawka Betesda. Tam Jezus uzdrowił paralityka. Głębokim przeżyciem była Via Dolorosa – Droga Krzyżowa wąskimi uliczkami Jerozolimy, pełnymi straganów, a kończąca się na Wzgórzu Golgoty, gdzie można było uklęknąć w zadumie i z miłością adorować , dziękować, dotykać miejsca, na którym dokonało się Zbawienie Świata. Uczestniczyliśmy we Mszy Św. w Bazylice Zmartwychwstania Pańskiego . Franciszkanin o. Tomasz przekazał na ręce ks. Michała krzyż z cząstką skały z Golgoty, który teraz w okresie Wielkiego Postu peregrynuje do rodzin naszej parafii . Później udaliśmy się do grobu Dawida i do katolickiego kościoła Zaśnięcia Najświętszej Maryi Panny. Ale to nie koniec dnia pełnego wrażeń. Przybyliśmy na Górę Oliwną, miejsca Wniebowstąpienia Pana Jezusa. Następnie byliśmy w kościele Pater Noster, który został wzniesiony nad grotą, gdzie Jezus nauczał uczniów modlitwy Ojcze Nasz. W wirydarzu klasztornym na ścianach znajduje się ponad sześćdziesiąt tablic z tekstem Modlitwy Pańskiej w różnych językach. Wspólnie odmówiliśmy tę modlitwę. Przeszliśmy na taras widokowy i podziwialiśmy panoramę Jerozolimy i doliny Gehenny. Widzieliśmy ogromny Cmentarz Żydowski z najdroższymi miejscami pochówku . Według wierzeń jest to miejsce zmartwychwstania w dniu Sądu Ostatecznego. Udaliśmy się do kościoła „ Dominus Flevit”, Ogrodu Getsemani, a także Kościoła Wszystkich Narodów – Bazyliki Agonii,
w której przed ołtarzem jest duża część skały, na której Jezus modlił się przed męką. Po powrocie do hotelu pobłogosławienie przez ojca Tomasza zakupionych przez nas dewocjonaliów i pamiątek religijnych.


 

VIII dzień
Ostatni dzień pielgrzymowania rozpoczęliśmy od wyjazdu na Pole Pasterzy, gdzie anioł zwiastował pasterzom narodziny Mesjasza . Tam
w grocie uczestniczyliśmy w ostatniej Mszy Św. Nawiedziliśmy także kościół”Gloria In Excelsis Deo”.Następnie udaliśmy się do Ściany Płaczu . Jest to najświętsze miejsce judaizmu . Modliliśmy się
i włożyliśmy między kamienie ściany karteczki z prośbami do Boga. Ostatni etap to spacer nad Morzem Śródziemnym , przejazd na lotnisko
i powrót do Polski. Żal było wyjeżdżać. Serdecznie dziękujemy organizatorom pielgrzymki . Ten wyjazd stanowił niezapomniane rekolekcje życia, niosące olbrzymi ładunek emocji.