Nadanie Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II

Nadanie Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II

Człowiek jest wielki nie przez to, co posiada, lecz przez to, kim jest; nie przez to, co ma, lecz przez to, czym dzieli się z innymi.
Jan Paweł II

1 września 2017 roku dla społeczności Wilczyna zapisał się jako bardzo ważna data. Tego dnia, w hali sportowej, odbyła się uroczysta sesja Rady Gminy Wilczyn, na której została podjęta uchwała w sprawie nadania Szkole Podstawowej imienia Jana Pawła II – Wielkiego Polaka, autorytetu dla dzieci i młodzieży, który był i jest znakiem godności i nadziei. Po uroczystym odczytaniu uchwały wszyscy zaproszeni goście, nauczyciele, uczniowie i mieszkańcy całej gminy uczestniczący w sesji, udali się do kościoła p.w. św. Urszuli w Wilczynie, gdzie pod przewodnictwem księdza biskupa Archidiecezji Gnieźnieńskiej Krzysztofa Wętkowskiego została odprawiona Msza Święta. W procesji z darami przyniesiona została nowa kronika szkoły, którą 30 sierpnia uroczyście poświęcił ks. Proboszcz Waldemar Mazur. Po Mszy Świętej, przy akompaniamencie wilczyńskiej orkiestry nastąpiło przejście do szkoły, w której trwały dalsze uroczystości: odsłonięcie i poświęcenie pamiątkowej tablicy, wystąpienia gości, rozstrzygnięcie konkursu poświęconego Patronowi oraz występy artystyczne dzieci i młodzieży. Na korytarzach szkoły można było obejrzeć wystawy związane z postacią Jana Pawła II oraz izbę pamięci Wielkiego Rodaka. 
Na szczególną uwagę zasługiwała wystawa Romana Terzyka Pielgrzym. Prace wykonane zostały techniką zaczerpniętą z pamiętnika ojca artysty. Rysowanie – rytowanie igłą na papierze pokrytym czarnym tuszem powoduje powstanie rysunku odwróconego. Hipnotyzujące kompozycje dopełniały kolaże, wspólnie tworząc silnie wymowną symbolikę. Wystawa powstała z potrzeby oddania hołdu wielkiemu Polakowi i podzielona jest na 4 części – białą, żółtą, szarą i czarno-białą. Pierwsza z nich nawiązuje do czasu, gdy Jan Paweł II pielgrzymował po świecie. Ostatnia, czarno-biała, nosząca tytuł Przez krzyż, obrazuje czas choroby i umierania papieża. Cykl powstawał w latach 2000-2005. W noc śmierci Jana Pawła II, spontanicznie powstał czysty biało-czarny retoryt zatytułowany Odchodzę do domu Ojca. Dwa retroryty powstały także po pogrzebie papieża Polaka. 
Artysta, Roman Terzyk – urodził się w 1943 roku. Studiował na Wydziale Sztuk Pięknych UMK w Toruniu. Swój debiut świętował w roku 1962 pracami graficznymi i rysunkami, w studenckim klubie Oaza w Bydgoszczy. W swej twórczości zajmuje się tradycyjnie rozumianymi dziedzinami sztuk plastycznych, a od kilku lat poświęcił się retrorytowi. Brał udział w licznych plenerach, konkursach, wystawach indywidualnych, środowiskowych, zbiorowych. Wystawiany w wielu międzynarodowych muzeach, galeriach, klubach, placówkach kulturalno-oświatowych: Żnin, Bydgoszcz, Toruń, Warszawa, Białystok, Szczecin, Tychy, Inowrocław, Częstochowa, Gniezno, Wągrowiec, a także Litwa, Czechy, Rosja i wiele innych. Za swoją pracę w żnińskich szkołach, twórczość i działalność kulturalno-oświatową wielokrotnie nagradzany i odznaczany, m.in. Złotym Krzyżem Zasługi.